Puzzle 1000 elementów.
Ogiery pełnej krwi angielskiej, Stadnina Koni Widzów, Polska
Historia Stadniny Koni Widzów sięga XIX wieku, kiedy to książęta Lubomirscy: bracia Stefan, Władysław i Stanisław założyli w swoim majątku w Kruszynie stadninę koni pełnej krwi angielskiej. Pierwsze konie stanowiące zaplecze hodowlane, sprowadzono z Anglii. Początkowo biegały na torze w pobliskim Pławnie, a następnie na Torze Mokotowskim w Warszawie.
Do wybuchu I Wojny Światowej konie wyścigowe Lubomirskich triumfowały na torach polskich, rosyjskich, austro-węgierskich, niemieckich, wygrywając: 4 razy DERBY (w Warszawie dwa razy, w Moskwie i Wiedniu), 2 razy Wielką Badeńską, St. Leger w Budapeszcie, kilka razy Oaks w Warszawie, Moskwie, Wiedniu.
Wybuch I Wojny Światowej wymusił ewakuację stada, którego część trafiła do Austrii. Niestety w czasie wojny duża część koni zaginęła, próba odbudowania stada po wojnie nie powiodła się. Niekorzystne warunki ekonomiczne oraz olbrzymie straty doprowadziły do zniszczenia dotychczasowych efektów wieloletniej pracy hodowlanej i zmusiły właścicieli do sprzedaży Widzowa. W 1931 roku od nowego właściciela wydzierżawił Widzów znany hodowca Henryk Woźniakowski i sprowadził swoje stado pełnej krwi ze Starzawy. Do końca II Wojny Światowej z powodzeniem prowadził stadninę i stajnię wyścigową. W czasie wojny biegał na torze we Lwowie i Lublinie. W 1942 roku widzowski ogier Bombowiec wygrał odpowiednik derby i 5 innych wyścigów, a Widzów pod względem wygranych zajął I miejsce. W styczniu 1945 roku w dniu wkroczenia wojsk radzieckich Woźniakowskiego zmuszono do opuszczenia Widzow,a a konie rozgrabiono.
W 1947 roku powstała Państwowa Stadnina Koni Widzów, którą połączono ze stadniną półkrwi w Skrzydlowie (dawna stadnina koni pełnej krwi braci Reszke) tworząc jedno przedsiębiorstwo z siedzibą w Skrzydlowie, działające w takim układzie organizacyjnym do 2000 roku. W lipcu 2000 roku Widzów sprywatyzowano, a wszystkie konie zostały kupione przez Pana Krzysztofa Tyszko, który jednocześnie wydzierżawił całe gospodarstwo. Stanowisko głównego hodowcy pozostało w rękach wybitnego specjalisty Jarosława Kocha, który onsekwentnie realizuje politykę hodowlaną dającą efekty w postaci sukcesów wyścigowych.
Po II Wojnie Światowej stadnina odnosiła i ciągle odnosi duże sukcesy wyścigowe i hodowlane. Oznaką tego są liczne zwycięstwa w kraju i za granicą. Widzowskie konie wygrały następujące klasyki: 8 razy Derby, 7 razy Rulera, Oaks i St. Leger, 6 razy Wiosenną, 10 razy Wielką Warszawską i 9 razy prestiżową Prezesa Rady Ministrów oraz ponad 140 innych nagród imiennych pozagrupowych plus kilkadziesąt wyścigów za granicą.
Największym osiągnięciem hodowlanym w okresie powojennym Widzowa było wyhodowanie najlepszego po II Wojnie Światowej ogiera Dixieland, który był bardzo dobrym wyścigowcem oraz znakomitym reproduktorem. Dał 3 derbistów: był Koniem Roku, a troje jego potomstwa też uznano za Konia Roku.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Napisz recenzję